Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Sizlerin Aklına Sıkça Gelen Soruların Cevaplarını Derledik.

Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri sırasında, devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan daha birçok masraf çıkacağını unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik gösterecektir. Bütçenizi belirledikten sonra sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun. Aracı neden istediğinizi, sizin için ne gibi artıları olduğunu kendi kendinize sorun.

Örneğin; Ailecek pikniğe mi gideceksiniz? Tatile mi çıkacaksınız yoksa işe mi gideceksiniz? Güvenli bir araba mı istiyorsunuz yoksa az yakıt tüketen bir araç mı? Otomatik mi olmalı arabanız yoksa düz vites mi?
Aracın estetik özelliklerine, donanımına ve kullanışlılığına göre karşılaştırmalar yapın.
 Satıcı ile irtibata geçmeden önce, seçtiğiniz aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız diğer araçların, aynı model ve aynı yaşta olmasına dikkat edin. Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.

Aracı gün ışığında kontrol edin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Karoser çizikleri, delikler ve paslanma var mı kontrol edin. Aracın etrafında bir iki tur atın ve tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın. Radyatörü kontrol edin. Motora göz atarak yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin.Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Bu numaralar sayesinde araç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç hakkında bilgi edinmenin, aracı tanımanın en güzel yöntemlerinden biridir fakat sadece kısa bir süreliğine aracı kullanmakla yetinmeyin. Radyo ve koltukların hareketinden tutun ısıtma sisteminin sıcak ve soğuk ayarına kadar kontrol edin.

Varsa sigortacınıza, yoksa herhangi bir sigorta acentesine gidip plaka ve şasi numarasından ve kaza sorgulaması yaptırın. Böylece aracın geçmişte kaza kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sürprizlere hazırlıklı olun.

Kilometre Düşürüldüğünü Nasıl Anlarım?

Kilometre düşürülme olayının temelinde bizlerde oluşan 100 bin altı kilometre takıntısı olmasıdır. Bu takıntı sanırım bizlere has bir olay ve illa düşük km olsun, bakımlı olsun, kazasız olsun garajda yatsın çok kullanılmasın, bir de ucuz olsun isteyen iyi niyetli alıcıların yüzünden, kötü niyetli kişilere gün doğmakta. Bu km düşürme olayı dürüst olmayan satıcıların en sık başvurduğu en karlı ve en basit yöntemdir. Tabi ki herkesin aradığı bu özelliklerde araçlar çevremizde nadir de olsa vardır, çoğu küçük şehirlerdedir. Ama böyle araçları bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Büyük şehirlerde ise bu olasılık çok daha azdır.

Araç hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Araç hasar sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda doğru bir seçim yapmanız için büyük önem taşıyor. Sıfır araç alımı için bütçeniz yoksa ya da ikinci el araç almayı tercih ediyorsanız, aracın hasar kaydını mutlaka sorgulamalısınız. Çeşitli şekillerde araç sorgulama işlemi sayesinde satın almayı düşündüğünüz aracın önceki yıllara ait hasar kaydını öğrenebilirsiniz.

İlk Bakışta Aracın Temiz Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Parça boyanmış araçta renk farklılıkları güneşte sırıtIr. Ayrıca boya yüzeyindeki portakallanma gibi görünen yüzey kimi yerlerde sıklaşır kimi yerlerde yaygın durur yani homojen değildir. Önceki darbe ve montaj hatalarından dolayı bağlantı yerlerinde ufak kaymalar göze çarpar aralıklar oluşur. Boya belli kısımlara kadar atılır ve kağıt bant izi kalır yada boya belli yerlerde kesilir bu güneş altında farkedilir. Yeni boya yüzeyi üzerinde ufak tefek çok küçük delikler ve pürüzler vardır dikkatli bakılınca farkedilir. Değişen parçada montaj civataların üzerlerinde ufak tefek soyulmalar vardır. Değişen parçalarda silikonlar fabrikasyon olmadığı belli olur. Değişen parçalarda genelde sacın arka yüzeyi eğer görebilirseniz siyah olduğunu farkedersiniz.

Alt Takım Kontrolleri Neden Önemlidir?

Otomobillerin alt kısımlarında birçok hayati öneme sahip aksam yer almaktadır. İkinci el araç satışlarında genellikle alıcılar otomobillerin alt takım kontrollerini göz ardı ettikleri için, bu kontrollerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamızda yarar vardır. Alt takım kısmında diferansiyel, denge kolları, salıncak ve rot başları gibi önemli parçalar yer almaktadır. Araç altında yer verilen bu sistemler ve donanımlar yağ kaçağı, hasarlı parçalar, aracın kazalı olup olmadığı gibi birçok konuda bilgi sağlayabiliyor.

Neden Pars Oto Ekspertizi Tercih Etmeliyim?

Pars Oto Ekspertiz 2013 yılında Adana’da faliyet göstermek üzere en donanımlı avrupa cihazları ile test işlemlerini gerçekleştiren Adana’nın ilk ve tek güvenilir ekspertizi olarak sizlere hizmet vermektedir. 38 Yıllık tecrübesi ile otomotiv sektöründe ilklerin öncüsü olan, 15 yıllık Avrupa tecrübesi ile Adana’da kötü niyetli satıcıların adeta korkulu rüyası haline gelen Pars Oto Ekspertiz, kalite ve güvenden ödün vermeden, tarafsız bir şekilde son teknoloji cihazlar ile ölçüm yapmakta, geniş test parkuru ve bir oto ekspertizde olması gereken tüm donanıma sahip kadrosu ve onaylı sertifikaları ile siz değerli araç sahiplerine hizmet vermektedir.

Whatsapp
Burhan Hançer
Burhan Hançer
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
YOL TARİFİ