YANAL KAYMA TESTİ

01.04.2021
108
YANAL KAYMA TESTİ

Ekspertiz hizmetimizin bu bölümünde aracın yol alışını ile ilgili testleri gerçekleştiriyoruz. Aracın şerit takibi, balans ve rot düzenlerinin kontrolleri yapılıyor. Araçtaki dinamik toe açılarının ölçümü yapılır. Rot ayarlarının ölçümü yapılır. Araçta çekme varmı ölçümü yapılır. 

Hizmet Özellikleri
 • Yanal Kayma Testi
 • Dinamik Toe Açılarının Ölçümü
 • Rot Ayarlarının Ölçümü
 • Araçta Çekme Sorunu Ölçümü
Fotoğraf Galerisi

Test temelde aracınızın ilgili dingile ait tekerleğin yürüme hızı ile sapmasının olup olmadığını platform üzerinde geçirerek simüle eder. Yanal kayma testi temele olarak aracın fabrikasyon rot ayarlarına hala sadık olup olmadığıdır. Bu test ile ön ve arka dingillere ait yanal kayma hızının hesaplanmasıdır. Aslında aracımızın düz bir çizgi üzerinde giderken ön ve arkasının ne kadar farklı gittiğidir.

Sıkça Sorulanlar
Yanal Kayma Testi neden Önemlidir?

Düz bir yol boyunda aracınızla giderken direksiyonu bıraktığınızda sağa sola kayma (sapma) miktarının ölçümüdür. Genelde büyük kaza geçiren araçlar bu yolla anlaşılır. Aracınızın rotları aks boşluklarını da tespit etmiş olursunuz.

Rot Ayarları Neden Bozulur?

Araçların rot ayarlarının bozulma sebepleri yolda ilerlerken tekerin kaldırıma sert bir şekilde çarpması, hızlı bir şekilde trafikte ilerlerken derin bir çukura girilmesi ya da yürüyen aksama zarar verecek ciddi bir kazaya karışmaktır. Genel olarak bu şekilde örnekler verebiliriz.

Engebeli yollar istemesek de hayatın bir çok alanında karşılaştığımız sorunlardan biridir. Bozuk ve engebeli yollara maruz kalan araçların süspansiyon sistemleri bir süre sonra yetersiz kalır. Dolayısıyla jantlar ve tekerlekleri şasiye bağlayan rot, rot başları hatta dingil gibi katı parçalar üzerinde eğrilmelere, burulmalara ve sapmalara neden olur. Bunların sonucu olarak da araç tekerlerinin aynı hizayı takip etmemesi ve buna bağlı olarak denge sorunu gibi arızalar meydana gelebilmektedir. Ön düzen, rot başları ve aksta oluşan bu arızalara yanal kayma denir.

Bize Sorabilirsiniz
Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Burhan Hançer
  Burhan Hançer
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  YOL TARİFİ